TR EN
Sümela'nın Şifresi : Temel

Yapım: Üçgen Yapımevi 
Tür: Komedi 
Vizyon Tarihi: 16 Aralık 2011
Yönetmen: Adem Kılıç 
Senaryo: Yılmaz Okumuş 
Müzik: Tamer Çıray 
Görüntü Yönetmeni: Ercan Özkan 
Genel Koordinatör: Özlem Yılmaz
Sanat Yönetmeni: Deniz Duygu Vural
Makyaj: Naime Gürseler
Oyuncular: Alper Kul, Aslıhan Güner, Ruhi Sarı, Salih Kalyon, Tarık Ünlüoğlu, Altan Erkekli, Zafer Ergin, Ali Düşenkalkar, Ayşegül Günay, İsmail Hakkı, Erdem Baş, Çetin Altay, İsrafil Köse, Necip Memili, Fatih Dokgöz, Gülenay Kalkan, Duygu Şen, Emin Albayrak, Haldun Açıksözlü, Anastasiya Pavelyeva, Azalia Abdurakhimova, Pınar Şenol, Seymen Aydın, Ufuk Karaali, Hasan Bozali, Serdar Çağlar, M. Ceyhun Gen

Fragman
Hikaye

Temel, Trabzon’un en zengin ailesi Yücesoyların kızı Zuhal’e tek taraflı ve tutkulu bir aşk beslemektedir.

Babası İmam Necati tarafından sürekli ‘bir baltaya sap olamamakla’ eleştirilen Temel, arkadaşlarının da gazıyla Zuhal’i, babası Hıdır’dan istemeye kalkar. Hıdır Yücesoy, yol yordam bilmez gariban Temel’e çok sinirlenir ve acı gerçeği suratına çarpar; “Sen fakir bir adamsın, senin neyine zengin kız?”

Romantik ve naif kahramanımız Temel, herkesin bildiği bu gerçeği yeni öğrenmiş gibi yıkılmış ama acayip de hırslanmıştır. “Para mı lan bütün derdiniz?” diyerek bir an evvel büyük bir para bulmaya karar verir.   

Tam o sırada kankası Turgay’ın, Sümela Manastırı’nın çatısına çıkarak intihar etmeye kalkıştığı haberini alır. Arkadaşını intihardan vazgeçirmek üzere Sümela Manastırı’nın çatısına çıkan Temel,  durumunun Turgay’dan da vahim olduğunu düşünüp, kendisi intihar etmeye kalkar.

Intihardan vazgeçirilen Temel ve Turgay karakola getirilir. Emniyet amirinin uyarıları sırasında Temel’in kafasında şimşekler çakar; Sümela Manastırı’nda hazine vardır. Zuhal’e ulaşmak için gerekli olan paranın kaynağı işte bu hazinedir.

Temel ’in artık tek bir amacı vardır; Da Vinci Şifresi’ndeki gibi, Sümela’nın şifresini çözüp, ‘Kutsal Hazine’ sayesinde zengin olmak ve Zuhal’i almaktır.

Kahramanımız Temel, zorlu ve tehlikeli bir maceraya sürüklenir.

Videolar